Roste vaše dítě správně?

Měření růstuSledování růstu dětí není důležité jen z hlediska jejich tělesné výšky. Zpomalení nebo zastavení růstu může být prvním varovným signálem, které upozorní na probíhající závažné onemocnění.

Růst dítěte by měl sledovat dětský praktický lékař v rámci pravidelných preventivních prohlídek, ale můžete jej sledovat i sami doma.

Měření růstu

Pro správné sledování růstu je třeba pravidelně a přesně měřit aktuální výšku dítěte.

Měření výšky u novorozenců a kojenců do dvou let provádí dětský praktický lékař, protože se provádí vleže a je k němu potřeba bodymetr. Tím je vybavena každá ordinace dětského praktického lékaře.

Měření výšky u větších dětí, zhruba od dvou let, může probíhat v pohodlí domova. Dítě se narovnané postaví zády ke zdi s nohama u sebe, na vrchol hlavy se mu přiloží rovný předmět kolmo ke zdi a udělá se značka. Toto měření bychom měli alespoň 2× opakovat, abychom se vyhnuli případné chybě. Poté se změří vzdálenost značky od země a naměřená hodnota se společně s datem měření zaznamená. Měření by se mělo opakovat každých 6 měsíců.

Naměřené hodnoty je nutné vyhodnotit pomocí kalkulátoru růstu.

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.